enlarafuzar

enlarafuzar

larafuza

v t

Manchar algo ou alguén a cara, as mans ou a roupa. Tm v pron.

Ex: Enlarafuzaches a cara co xeado, límpate Ex: O neno enlarafuzouse ó comer e agora hai que lle cambiar a roupa

Confrontacións

emboutar

Citas

  • Enlarafuzaches a cara co xeado, límpate
  • O neno enlarafuzouse ao comer e agora hai que lle cambiar a roupa

Palabras veciñas

enlagar enlamar enlapar enlarafuzar enlatado -da enlatar enlazamento
Conxugar
VERBO enlarafuzar
Forma verbal: Infinitivo

Indicativo

Presente Eu
Ti
El/Ela
Nos
Vos
Eles
enlarafuzo
enlarafuzas
enlarafuza
enlarafuzamos
enlarafuzades
enlarafuzan
Pretérito imperfecto Eu
Ti
El/Ela
Nos
Vos
Eles
enlarafuzaba
enlarafuzabas
enlarafuzaba
enlarafuzabamos
enlarafuzabades
enlarafuzaban
Pretérito perfecto Eu
Ti
El/Ela
Nos
Vos
Eles
enlarafucei
enlarafuzaches
enlarafuzou
enlarafuzamos
enlarafuzastes
enlarafuzaron
Pretérito pluscuamperfecto Eu
Ti
El/Ela
Nos
Vos
Eles
enlarafuzara
enlarafuzaras
enlarafuzara
enlarafuzaramos
enlarafuzarades
enlarafuzaran
Futuro Eu
Ti
El/Ela
Nos
Vos
Eles
enlarafuzarei
enlarafuzarás
enlarafuzará
enlarafuzaremos
enlarafuzaredes
enlarafuzarán
Condicional Eu
Ti
El/Ela
Nos
Vos
Eles
enlarafuzaría
enlarafuzarías
enlarafuzaría
enlarafuzariamos
enlarafuzariades
enlarafuzarían

Subxuntivo

Presente Eu
Ti
El/Ela
Nos
Vos
Eles
enlarafuce
enlarafuces
enlarafuce
enlarafucemos
enlarafucedes
enlarafucen
Imperfecto Eu
Ti
El/Ela
Nos
Vos
Eles
enlarafuzase
enlarafuzases
enlarafuzase
enlarafuzasemos
enlarafuzasedes
enlarafuzasen
Futuro Eu
Ti
El/Ela
Nos
Vos
Eles
enlarafuzar
enlarafuzares
enlarafuzar
enlarafuzarmos
enlarafuzardes
enlarafuzaren

Imperativo

Eu
Ti
El/Ela
Nos
Vos
Eles
-
enlarafuza
-
-
enlarafuzade
-

Formas nominais

Infinitivo conxugado Eu
Ti
El/Ela
Nos
Vos
Eles
enlarafuzar
enlarafuzares
enlarafuzar
enlarafuzarmos
enlarafuzardes
enlarafuzaren
Xerundio enlarafuzando
Participio enlarafuzado
enlarafuzada
enlarafuzados
enlarafuzadas