gastar

gastar

lat vastāre ‘devastar’

  1. v t

    Minguar a cantidade dunha cousa, especialmente dos cartos.

  2. v t

    Empregar unha cousa algo para funcionar. Tm abs.

  3. v t

    Deteriorar algo ou alguén unha cousa debido ao uso da mesma.

  4. v pron

    Deteriorarse unha cousa polo uso.

Sinónimos

Citas

  • De tanto cargar o coche gastáronselle as rodas moi rápido
  • Esa lavadora gasta moita cantidade de auga, OBS: Nalgunhas construccións omítese o complemento e adquire valor absoluto, Teño un coche que gasta moito
  • Gastou os seus aforros en mercar o piso
  • Gastou os zapatos de tanto pasear cos amigos, O vento gastou as inscricións da pedra

Frases hechas

  • Gastar palabras/a parola/moita parola. Falar en van.

Refranes

  • Á bula e ao caseiro, o mellar difieiro.
  • Cada un estrica a pema ata ande a saba chega.
  • Cada un extende a pema como ten a coberteira.
  • Manter unha casa non o sabe senón quen o pasa.
  • Ninguén extenda a perna máis do que a saba dea.
  • Non lle vai nada mal ao que as madeixas pode gastar.
  • Ó cabo do ano máis come o enfermo ro sano.
  • O diñeiro foxe coma a auga dun regueiro.
  • O diñeiro que máis nos fai aledar é o que se sabe gañar e o que se sabe gastar.
  • Onde se gaña, gástase e, onde se gasta, gáñase.
  • Onde tiran e non se pon, logo se chega ao fondón.
  • Quen gasta e mente, a bulsa llo sente.
Conjugar
VERBO gastar
Forma verbal: Infinitivo

Indicativo

Presente Eu
Ti
El/Ela
Nos
Vos
Eles
gasto
gastas
gasta
gastamos
gastades
gastan
Pretérito imperfecto Eu
Ti
El/Ela
Nos
Vos
Eles
gastaba
gastabas
gastaba
gastabamos
gastabades
gastaban
Pretérito perfecto Eu
Ti
El/Ela
Nos
Vos
Eles
gastei
gastaches
gastou
gastamos
gastastes
gastaron
Pretérito pluscuamperfecto Eu
Ti
El/Ela
Nos
Vos
Eles
gastara
gastaras
gastara
gastaramos
gastarades
gastaran
Futuro Eu
Ti
El/Ela
Nos
Vos
Eles
gastarei
gastarás
gastará
gastaremos
gastaredes
gastarán
Condicional Eu
Ti
El/Ela
Nos
Vos
Eles
gastaría
gastarías
gastaría
gastariamos
gastariades
gastarían

Subxuntivo

Presente Eu
Ti
El/Ela
Nos
Vos
Eles
gaste
gastes
gaste
gastemos
gastedes
gasten
Imperfecto Eu
Ti
El/Ela
Nos
Vos
Eles
gastase
gastases
gastase
gastasemos
gastasedes
gastasen
Futuro Eu
Ti
El/Ela
Nos
Vos
Eles
gastar
gastares
gastar
gastarmos
gastardes
gastaren

Imperativo

Eu
Ti
El/Ela
Nos
Vos
Eles
-
gasta
-
-
gastade
-

Formas nominais

Infinitivo conxugado Eu
Ti
El/Ela
Nos
Vos
Eles
gastar
gastares
gastar
gastarmos
gastardes
gastaren
Xerundio gastando
Participio gastado
gastada
gastados
gastadas