Digalego - Dicionario de Galego

Conxugación do verbo "poder"

Verbo:  

Indicativo


Presente
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

pOdo
pOdes
pOde
podemos
podedes
pOden


Imperfecto
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

podía
podías
podía
podiamos
podiades
podían


Perfecto
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

puiden
puidEches
puido
puidEmos
puidEstes
puidEron


Pluscuamperfecto
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

puidEra
puidEras
puidEra
puideramos
puiderades
puidEran


Futuro
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

poderei
poderás
poderá
poderemos
poderedes
poderán


Condicional
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

podería
poderías
podería
poderiamos
poderiades
poderían



Subxuntivo


Presente
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

poida
poidas
poida
poidamos
poidades
poidan


Imperfecto
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

puidEse
puidEses
puidEse
puidesemos
puidesedes
puidEsen


Futuro
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

puidEr
puidEres
puidEr
puidErmos
puidErdes
puidEren

Imperativo

Formas nominais


eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

-
pode
-
-
podede
-


Infinitivo Conxugado
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

poder
poderes
poder
podermos
poderdes
poderen


Xerundio
podendo

Participio
podido
podida
podidos
podidas



* As maiúsculas indican abertura na vocal radical tónica.