Digalego - Dicionario de Galego

Conxugación do verbo "ir"

Verbo:  

Indicativo


Presente
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

vou
vas
vai
imos
ides
van


Imperfecto
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

ía
ías
ía
iamos
iades
ían


Perfecto
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

fun
fuches
foi
fomos
fostes
foron


Pluscuamperfecto
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

fora
foras
fora
foramos
forades
foran


Futuro
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

irei
irás
irá
iremos
iredes
irán


Condicional
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

iría
irías
iría
iriamos
iriades
irían



Subxuntivo


Presente
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

vaia
vaias
vaia
vaiamos
vaiades
vaian


Imperfecto
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

fose
foses
fose
fosemos
fosedes
fosen


Futuro
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

for
fores
for
formos
fordes
foren

Imperativo

Formas nominais


eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

-
vai
-
vamos
ide
-


Infinitivo Conxugado
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

ir
ires
ir
irmos
irdes
iren


Xerundio
indo

Participio
ido
ida
idos
idas



* As maiúsculas indican abertura na vocal radical tónica.