Digalego - Dicionario de Galego

Conxugación do verbo "facer"

Verbo:  

Indicativo


Presente
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

fago
fas
fai
facemos
facedes
fan


Imperfecto
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

facía
facías
facía
faciamos
faciades
facían


Perfecto
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

fixen
fixEches
fixo
fixEmos
fixEstes
fixEron


Pluscuamperfecto
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

fixEra
fixEras
fixEra
fixeramos
fixerades
fixEran


Futuro
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

farei
farás
fará
faremos
faredes
farán


Condicional
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

faría
farías
faría
fariamos
fariades
farían



Subxuntivo


Presente
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

faga
fagas
faga
fagamos
fagades
fagan


Imperfecto
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

fixEse
fixEses
fixEse
fixesemos
fixesedes
fixEsen


Futuro
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

fixEr
fixEres
fixEr
fixErmos
fixErdes
fixEren

Imperativo

Formas nominais


eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

-
fai
-
-
facede
-


Infinitivo Conxugado
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

facer
faceres
facer
facermos
facerdes
faceren


Xerundio
facendo

Participio
feito
feita
feitos
feitas



* As maiúsculas indican abertura na vocal radical tónica.