Digalego - Dicionario de Galego

Conxugación do verbo "dar"

Verbo:  

Indicativo


Presente
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

dou
dás

damos
dades
dan


Imperfecto
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

daba
dabas
daba
dabamos
dabades
daban


Perfecto
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

dei
dEches
dEu
dEmos
dEstes
dEron


Pluscuamperfecto
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

dEra
dEras
dEra
deramos
derades
dEran


Futuro
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

darei
darás
dará
daremos
daredes
darán


Condicional
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

daría
darías
daría
dariamos
dariades
darían



Subxuntivo


Presente
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

dea
deas
dea
deamos
deades
dean


Imperfecto
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

dEse
dEses
dEse
desemos
desedes
dEsen


Futuro
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

dEr
dEres
dEr
dErmos
dErdes
dEren

Imperativo

Formas nominais


eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

-

-
-
dade
-


Infinitivo Conxugado
eu
ti
el/ela
nós
vós
eles/elas

dar
dares
dar
darmos
dardes
daren


Xerundio
dando

Participio
dado
dada
dados
dadas



* As maiúsculas indican abertura na vocal radical tónica.